Z cyklu: „Wzory i motywy – Mir, Mushka i Abracadabra”

Oprócz samej charakterystyki prania dywanów, czy czyszczenia tapicerek tym wpisem chcemy wam przedstawić najpopularniejsze wzory i motywy, które będziemy zbierać od historycznie najstarszych dla danej kultury. Najbardziej klasycznie przedstawiają się dywany perskie.

Wzory i motywy dywanów perskich – Mir, Mushka i Abracadabra.


Projekty takie jak wzory Mir i Mushka wywodzą się z prostej sztuki ludowej Persji. Plemienne zwyczaje wsi przeniosą się na opis życia kobiet, które używały do tkania motywy wierząc, że mają naturalne prawo do ochrony swoich rodzin i otaczającego ich świata. Był to jeden z pierwszych ekologicznych przejawów ludowych, który rozwinął się w samej sztuce tkania dywanów. Oprócz samym dywanów plemiona perskie wykorzystywały tzw.  talizmany Abracadabra, które przedstawiały tradycyjny świat widziany ich oczami – okres powstawania talizmanów datuje się na 2000 r p.n.e. Wierzenie te utrwaliły się tak głęboko w psychice perskich kobiet, iż pojawiają się one również na dywanach z tamtego okresu. Same talizmany Abracadabra najcześciej opisywały prace na roli i rodzinne zwyczaje jak wspólny rodzinny posiłek, czy zabawa dzieci. Talizmany w praktyce były stosowane przy rytualnych obrządkach do transcendencji różnych przedmiotów.

WZÓR MUSHKA

Sama Mushka to z kolei amulet, który miał na celu chronić przed złem dżinów, czarnej magii i wzrokiem „złych oczu” (Perski diabeł). Motywy perskie są również spisem wszelakiej maści pojedyńczych modlitw i plemiennych rytuałów, które zmieniały się wraz z kolejnymi wojnami toczonymi przez Persów – podbite ziemie po przez swą naturę dostarczały nowych motywów i wzorów. Wzór Musha stosowano również w codziennych ubraniach. Całość zamknięta jest najczęściej w kompozycji „V” lub ma kształt trójkąta. Czasem przejawia się w formie uproszczonej tj. trzech zbieżnych linii.

WZÓR 3 LINOS


Motyw Mir nazywany również boteh lub mango ma kształt podobny do owoców. Mir po hindusku oznacza wieczność, zaś boteh kwiaty. Niekiedy łączy się obie nazwy tworząc określenie dywanów z motywem Mir-i boteh. Jest to zgrabne przedstawienie metafory nieskonczoności. Kwiat, który rodzi się z ziemi według Persów daje życie kolejnym – de facto życie wieczne temo samemu elementowi w naturze (tzw. obraz natury). Najwięcej dywanów Mir jest przepełniona cyprysami, które w mitologii Perskiej sadzano na grobach bliskich. 

WZÓR KWIATÓW PERSKICH BOTEH

Kontakt

Skontaktuj się z nami i ustal dogodne warunki i termin wykonania usługi

AF TEPPICH
MIROSŁAW FITAŁ

ul Kominiarska 4
51-180 Wrocław

tel. 501 148 510
tel. 71 325 89 61

[email protected]

DOJAZD
do klienta!
GRATIS

Punkt przyjęć:
pon-pt: 10.00-18.00
soboty: 10.00-14.00

Wysyłając wiadomość zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych w celu obsługi zapytania.