Z cyklu: „Historia usług czyszczących – zrozumieć proces odkurzania – historia odkurzacza Thomasa część 1”

Zrozumieć proces odkurzania – historia czyszczenia dywanów i tapicerek.
W postach publikowanych na naszym blogu AF-teppich dostrzegliśmy, iż brakuje opisania historii klasycznego odkurzacza. Postanowiliśmy to uzupełnić, tak by każdy kto zajmuje się czyszczeniem, praniem oraz odkurzaniem dywanów bądz tapicerek otrzymał pełną porcję informacji. Jest to tym samym dalszy ciąg naszych wielopostowych cykli historycznych.
Odkurzacz powstał z połączenia klasycznej zamiatarki mechanicznej (carpet swepper) i ręcznego odkurzacza. Pierwsze ręczne modele, stosujące mieszek, powstały w 1860 roku, a pierwsze projekty zmotoryzowane pojawiły się na przełomie 20 wieku.
Wcześne ręcznie pompowane odkurzacze.
Zamiatarka mechaniczna (dywanowa) została wynaleziona przez Daniela Hess z Unii Zachodniej (nazwa miasta w USA – West Union) w stanie Iowa. W 1860 udało mu się zgromadzić kurz w wirującej szczotce i mieszku generowanym do ssania. Innym wczesnym modelem był „Wicher”, wynaleziony w Chicago 1868 roku przez Ives W. McGaffey. Urządzenie nieporęczne pracowało przy pomocy pasa napędzanego wentylatorem, a jego wygiętą rączka miała pomagać w obsłudze, jednakże na rynku szczególnie hurtowym uzyskiwała dochody z mieszanym powodzeniem. Podobny model został skonstruowany przez Melville R. Bissella w Grand Rapids w stanie Michigan w 1876 roku. Firma później dodała przenośne odkurzacze do linii narzędzi czyszczących dywany i tapicerki.
Następna poprawa technologiczna nastała w 1898 roku, kiedy to John S. Thurman z St. Louis, Missouri, złożył patent (US nr 634042) dla „dywana pneumatycznego renowator”. Jest to urządzenie czyszczące wykorzystujące benzynę, chociaż pył wdmuchiwał do pojemnika zamiast zasysania. W reklamie gazety z St. Louis Dispatch, Thurman zaoferował swój wynalazek z dorożką (który przechodził od drzwi do drzwi) jako zmotoryzowany system czyszczenia dostępny tylko w St. Louis. Zaproponował usługi czyszczenia $ 4 za wizytę. Było to bardzo rewolucyjne podejście, które dało zalążek pierwszym usługom związanym z czyszczeniem i praniem dywanów i tapicerek na świecie. Przez 1906 rok, Thurman oferuje wbudowane systemy centralnego mycia, stosując sprężone powietrze. W późniejszych sporach patentowych, niejaki sędzia Augustus orzekł, że Thurman „wydaje się nie próbował zaprojektować odkurzacza, lecz zrozumieć proces odkurzania”.
autor: Anna Fitał

Kontakt

Skontaktuj się z nami i ustal dogodne warunki i termin wykonania usługi

AF TEPPICH
MIROSŁAW FITAŁ

ul Kominiarska 4
51-180 Wrocław

tel. 501 148 510
tel. 71 325 89 61

[email protected]

DOJAZD
do klienta!
GRATIS

Punkt przyjęć:
pon-pt: 10.00-18.00
soboty: 10.00-14.00

Wysyłając wiadomość zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych w celu obsługi zapytania.