Z cyklu: „Czyszczenie tapicerki samochodowej – 5 wskazówek”
Wiele pisaliśmy o czyszczeniu dywanów, bardzo często wykorzystywaliśmy nasze wpisy na łamach naszego bloga AF Teppich do prezentacji szeregu wskazówek. Tym razem chcieliśmy skoncentrować się bardziej na pielęgnacji tapicerek samochodowych. Oczywiście padnie w poniższych 5 wskazówkach wiele tematów dywanowych, ale w dużej mierze pomyśleliśmy o właścicielach samochodów, którzy często nie mają tyle czasu, by zadbać jeszcze o swój samochód. Ta porcja wskazówek na pewno skróci wam drodzy kierowcy czas pielęgnacji.
5 Wskazówek dotyczących czyszczenia dywanów i tapicerek w Twoim samochodzie!
Nie ma nic gorszego niż zakup nowego samochodu, po tygodniu eksploatacji okazuje się, iż wygląda gorzej niz ponad 100-letni dom. Znacie to? Najgorsze spustoszenie powoduje jedzenie jak i napoje. By zapanować nad
niesprawiedliwością musimy zadbać w kierunku stworzenia schludnego wnętrza samochodu – najważniejsze elementy to skóra, tkanina, lub dywan – wyglądające często na pobite i zużyte. Utrzymując wygląd pojazdu wewnątrz jak i na zewnątrz, można przyczynić się do zachowania w sposób trwalszy wartości samochodu, który to pomoże, gdy nadejdzie czas, by go sprzedać. Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci zmierzyć się z wyciekami i plamami:
1. Natychmiast rozcieńczyć rozlaną kawę zimną wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem lub czystą szmatką. Jeśli plamy nie znikają po wyschnięciu na miejscu, rozpylić w kierunku czyszczenia wodę. Moczyć obszar, odstawić na pięć minut i osuszyć. Zalecane jest nie pozostawianie pozostałości mydlanych (większości tradycyjne środki do czyszczenia dywanów je produkują), które tylko przyciągają więcej brudu, w pożniejszym czasie. Gdy dywan jest oczyszczony można użyć na powierzchnię specjalnych preparatów, aby ograniczyć dalsze barwienie.
2. Zmorą większości dywanów i tapicerek są tłuste plamy. Można je usunąć przez pocierania rozpuszczalnikiem do farb czystą, 100-procentową bawełnianą szmatką. Następnie przykryć plamę solą, aż pozostały tłuszcz zostanie zabsorbowany. Można również pokryć miejsce mąką kukurydzianą i pozostawić na noc. Uwaga: Zalecana jest próba efektu rozpuszczalnika na wykładzinie w dyskretnym miejscu – np. często eksploatowanym.
3. Lakier wywabi plamy z atramentu na Twoim dywanie lub tapicerce. Sól także pomoże Ci pozbyć się tej plamy. Odstaw aż plama jest wchłaniana i zacznij szczotkować. Powtórz w razie potrzeby.
4. Wymiociny od dzieci, zwierząt domowych lub osób dorosłych, należy rozcieńczyć i zneutralizować (wymiocina jest kwaśna) sodą lub mieszaniną sody oczyszczonej i wody.
5. Plamy krwi na dywanach i tapicerkach, zwierzęcia lub człowieka, należy natychmiast pokryć pastą składającą się z suchej skrobi i zimnej wody. (Nie należy używać gorącej wody, ponieważ będzie stworzy plamę.) Pozostawić do wyschnięcia, następnie wyszczotkować lub odkurzyć pozostałości.
autor: Anna Fitał
Więcej porad
Kontakt
Skontaktuj się z nami i ustal dogodne warunki i termin wykonania usługi
AF TEPPICH
MIROSŁAW FITAŁ
ul Kominiarska 4
51-180 Wrocław
tel. 501 148 510
tel. 71 325 89 61
DOJAZD
do klienta!
GRATIS
Punkt przyjęć:
pon-pt: 10.00-18.00
soboty: 10.00-14.00