Twój mały poradnik – ogólne zasady czyszczenia dywanów.

Proces pielęgnacji dywanów

W jaki sposób poprawnie pielęgnować dywan, by nie doprowadzić do całkowitego zabrudzenia i wchłonienia się plamy, podczas poplamienia? Podajemy kilka ważnych zasad i podstawowych kroków podczas pielęgnacji dywanów.

Codzienne użytkowanie dywanów
W chwili wypełniania naszego pomieszczenia dywanem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to czy będzie stał on w suchym miesjcu, gdzie nie będzie miał styczności z wodą czy też nadmirem wilgoci. Dywan nie powinien być przmoczony, ponieważ jego struktura będzie się niszczyła, a włosie nie będzie takie jak kiedyś. Ważna rolę odrywa odkurzacz, który wyczyści nam z dywanu pozostałości okruchów, piasku itd. Pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu, ponieważ gdy nie będziemy zwracać na to uwagę, brud dostanie się głęboko pod warstwę włosia i będzie ciężko go usunąć. Odkurzając nowy dywan, zalecane jest nie korzystanie z nasadki szczotkowej przez pierwsze kilka miesięcy, ponieważ włókna dywanu są bardzo delikatne. Powstałe plamy np. z soku od razu muszą być usuwane, ponieważ dywan szybko wchłania wodę i potem ciężko jest usunąć nam samodzielnie przebarwienia. Szczególnie widoczne są one na jasnych dywanach. Piorąc dywany bardzo ważne są środki piorące. Każdy dywan jest inny – ma inną strukturę, włosie, wykonany jest z innego materiału, dlatego nie każdy środek piorący możemy użyć do różnych typów dywanów. Decydując się na dokładnie czyszczenie dywanów najlepiej zlecić to firmie, która profesjonalnie je wyczyści i dostosuje odpowieni środek piorący, który nie uszkodzi naszego dywanu.

Odkurzanie dywanów
Odkurzanie dywanów to nic innego jak czyszczenie go na sucho. Regularne jego czyszczenie zmniejsza gromadzenie się bakterii oraz wpływa na estetyczny wygląd. Po zakupieniu nowego dywanu powinniśmy go również dokładnie odkurzyć, ponieważ pomimo tego, że nie widzimy zabrudzeń gołym okime, na jego powierzchni jest pełno pyłków. Proces pylenia jest rzeczą normalną, trwa on nawet kilka tygodni. Ważne jest, aby raz na dwa dni, delikatnie odkurzać dywan, by pozbyć się prcesu powstawania na powierzchni naszych dywanów luźnych kawałkó pyłków czy też włókien.Czyszczenie na mokro
Dywan potrzebuje pielęgnacji nie tylko na sucho, ale również na mokro. Niewszystkie zabrudzenia jest w stanie wyczyścić nasz odkurzacz. Zazwyczaj wsysa on cząstki luźnego brudu, który jest wbity w włókna dywanu. Niektóre odkurzacze mają funcję piorącą, która jest również zalecana podczas odkurzania. Jednak pamiętajmy, że piorąc dywan, bardzo ważna jest technika mycia włókien oraz środki czystości wykorzytsywane do tej czynności. Czasem wystarczy zwykła woda z szamponem do dywanów, a czasem warto zainwestować w profesjonalny czyścik do dywanów, który trwale usunie długotrwałe zabrudzenia, oraz pozbędzie się zalegających w dywanach roztoczy, które są niewidoczne dla naszych oczu.
Ogólne zasady usuwania plam
Plamy na dywanach stanowią dla nas duży niekomfort. Dlatego też w momecie ich powstania, natychmiast musimy je wycierać, gdyż zabrudzenie bardzo szybko wchłania się w strukturę dywanu i zostaje widoczne na bardzo długo. Bez profesjonalnego środka czyszczącego możemy zapomnieć o pięknym, estetycznym i czystym dywanie, który mieliśmy przed powstaniem plamy. Podczas zachlapania dywaniu pamiętajmy o tym, żeby czyścić zabrudzone miejsce od zewnętrznych krawędzi plamy, NIGDY od środka, ponieważ to spododuje, że plama będzie się powiększała. Czyszcząc plamę nie przesadzajmy z ilością wody, ponieważ nie ona jest najważniejsza i nie stanowi kluczowej roli. Bardzo ważny jest środek czyszczący. Dokładnie trzeba go wmasować w struktórę dywanu, na którym powstała plama. Po tym jak się dokładnie wchłonie, pozostawić go na kilka minut, a następnie dokładnie wysuszyć bawełnianą szmatką, która doskonale wchłoni wilgoć z plamy.

Wszystkiego NAJCZYSTSZEGO życzy AF-TEPPICH!
autor: Anna Fitał

Kontakt

Skontaktuj się z nami i ustal dogodne warunki i termin wykonania usługi

AF TEPPICH
MIROSŁAW FITAŁ

ul Kominiarska 4
51-180 Wrocław

tel. 501 148 510
tel. 71 325 89 61

[email protected]

DOJAZD
do klienta!
GRATIS

Punkt przyjęć:
pon-pt: 10.00-18.00
soboty: 10.00-14.00

Wysyłając wiadomość zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych w celu obsługi zapytania.