Z cyklu:”Historia dywanów – Fabryka dywanów z Kowar”.

Rozwijamy cykl poświęcony historii dywanów – tym razem chcemy przedstawić po krótce historię fabryki dywanów w Kowarach.

Datuje się, iż swą działalność FDK rozpoczęła w połowie XIX wieku. Rozwój przyszłej renomowanej fabryce zawdzięczamy pewnemu zdarzeniu, które miało miejsce w 1854 roku. Wtedy to właśnie grupa tkaczy kowarskich wyruszyła na wyprawę, by przeszkolić się w tureckim mieście Smyrna (obecnie Izmir). Dywany byłu produkowane ówcześnie poprzez wiązanie węzłów na drewnianych krosnach. Szkoleni pracownicy zyskiwali krok po kroku doświadczenie, co przekładało się na ciągłą modyfikację technologii – jej usprawnianie. Efektem tego było poźniejsze przekształcenie nazwy firmy na Vereinigte Smyrna Teppich Fabriken (1894).

Lata 1906-1912 przypadają na okres, w którym to firma pozyskała nowe krosna. Spowodowało to kolejną zmianę w produkcji – umożliwiono tkanie dywanów z gamą 64 kolorów wełny.Lata 30-ste przysporzyły firmie orgomne zyski, m.in. poprzez wysoko wydajną produkcję sięgająca 12 tyś m2. Wszechobecny był eksport na dużą jak na tamte czasy skalę, który sięgał terenów należących nie tylko do Państwa Niemieckiego, ale co ważniejsze obejmująych Skandywanię i Amerykę (również Południową). 

Fabryka Dywanów w Kowarach historię pisaną polskimi zgłoskami zawdzięcza sytuacji po II wojnie światowej. W tedy to państwo polskie przejęło cały inwentarz firmy kontynuując profil działalności, który miał miejsce przed wojną. Do ważnych decyzji z okresu PRL należy uruchomienie w 1973 wydziału produkującego dywany i wykładziny igłowe. Eksport na rynek byłego Związku Radzieckiego trwał zaś do końca lat 80-tych.

Przemiany ustrojowe w Polsce po 89 roku spowodowały zmianę struktury własnościowej. Odtąd państwowa Fabryka Dywanów „Kowary” przekształtciła się w jednoosobową społkę skarbu państwa jako Fabryka Dywanów „Kowary” S.A. Póżniejsze zmiany również wewnątrz przedsiębiorstwa doprowadziły do poważnej redukcji kosztów – przede wszystkim obejmujących zatrudnionych w spółce.
F

abryka niechlubnie zamknięto w 2009 roku. Obecnie jej spuściznę kontynuuje AxPro Carpets Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze – www.axprocarpers.com.

Kontakt

Skontaktuj się z nami i ustal dogodne warunki i termin wykonania usługi

AF TEPPICH
MIROSŁAW FITAŁ

ul Kominiarska 4
51-180 Wrocław

tel. 501 148 510
tel. 71 325 89 61

[email protected]

DOJAZD
do klienta!
GRATIS

Punkt przyjęć:
pon-pt: 10.00-18.00
soboty: 10.00-14.00

Wysyłając wiadomość zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych w celu obsługi zapytania.